18 Ocak 2012 Çarşamba

Düğün İçin Mekan Seçimi/ Bursa'daki Düğün Salonları

Düğün için sadece 9 ayımız olduğundan, nişan hazırlıklarından önce düğün için mekan bulmaya karar verdik. Hayallerini kurduğunuz düğününüz gerçekleşeceği zaman biraz farklılıklar gözetebiliyormuş. Ben hep bir kır düğünü hayal etmiştim. Açık alanda çimlerin üzerinde belirli bir zamandan sonra herkesin ayakkabılarını kenara atıp oynayabildiği, bir gün batımı düğünü idi benimki, duruma göre gece yarısına kadar da sürebilirdi. Ancak konu gerçeklere geldiğinde olaylar hayallerinizdeki gibi gelişmeyebiliyor. Hep açık alan düğünü isteyen ben, aynı zamanda Eylül ayında bir düğün istiyordum. Oturup herşeyi ayrıntıları ile düşündüğümde Bursa'da Eylül ayında hava genellikle güzel de olsa belli olmayacağına karar verip kapalı bir mekan tutmaya karar verdik. Beraber olduğumuz ilk günlerden beri evlenmeyi düşündüğümüz mekan ise hem çağıracağımız kişi sayısını alamazdı hem de açık alandı. Hep ben normal bir düğün salonunda evlenemem benim üzerime geliyor derdim. Ama gezip gördükçe düğün salonlarının çocukluğumdaki standartlardan uzaklaştığını gördüm. Düğün salonlarına bakmaya başlamadan önce kişi sayısının belirlenmesi ve neler istediğinizi bilmeniz şart. Bizim kişi sayımız fazla olduğundan Bursa'da yemeksiz düğün yapabileceğimiz bir mekan bakmaya başladık. Önemli olan gelecek misafirler için ulaşımı kolay ve park sorunu olmayan bir yer olmasıydı. Salonları gezmeye başlamadan önce forumlara girerek olabildiğince salon isimleri ve hakkındaki yorumlar ile elemeler ve eklemeler yapmaya çalıştım.Benim gibi evlilik hazırlıkları ile uğraşanlar için hazırladığım listeyi burada da paylaşmak istedim.

 • Gönlüferah Otel: Haftasonları yemeksiz olarak vermiyorlar. En büyük salonu ise 450 kişilik, kişi sayısı bizim için uygun olsa yemekli düğünü tercih etmeyen beni bile etkilemeyi başardılar diyebilirdim. Yemek ile düğün arasında bir bütünlük sağlayabilmek için tüm program baştan belirleniyor.
 • Çırağan Club: Demirci mah. Nilüfer'de biz yeri uzak olduğu için vazgeçtik.
 • Elegans Salonları: 3 adet salonları var. Büyük olan salon cidden çok güzel ve ferah. Bu salon epey geniş ancak gelecek misafir sayısına göre masa düzenlemeleri yapılıyor ve salonun boş gözükmesi engelleniyormuş. Küçük salonlarında ise çok sayıda kolon vardı.
 • Atalay Club: Mudanya yolunda. Tarihten dolayı açık alan düşünmüyorduk, kapalı alanı da bizim zevkimize uygun değildi.(fiyat olarak da bir çok yere oranla yüksekti) 
 • Kahve Beyaz: Bu sezon el değiştirdiği ve hala yapılacak tadillatlar olduğu için bu yaz için düğün yapmayacaklarını söylediler.
 • Kaşıkara: Yalnızca yemekli düğün yapıyorlar.
 • ChaCha: tadilatta olduğu için gittiğimiz zaman konuşmayı kabul etmediler. Doğrusu bu durumdan sonra ben de takrar gidip görüşmek istemedim.
 • Buzpark: Yalnızca yemekli düğün yapıyorlar, havuz başı için kabul edebildikleri kişi sayısı iç mekana göre yüksek.
 • Konak 18: Açık alan düğün için çok güzel, daha önce katıldığım düğünlerde de görmüştüm. 500 kişiye kadar kapasite var.
 • Çalışkan Düğün Salonu: (Hamitler) 750-800kişi civarında kapasitesi var. Çoğu kısmı kapalı alan, istenildiğinde kişi sayısı ile de alakalı olarak teras kısmına da masa koyulabiliyor. 
 • Salon Gold: yeni adliye karşısında 3 salon ve teras olarak toplamda 4 salonu var. Şehrin içinde olmasına rağmen, park problemi yok. Alt katlardaki salonları kına, nişan gibi organizasyonlar ya da az kişili düğünler için uygun. Üst salon ve teras ise dahakalabalık organizasyonlar için uygun. Gittiğimizde tadilatta olduğu için terası göremedik. Ama sanırım benim gibi garantici insanlar için uygun bir yer olacak, çünkü gerekli durumlarda bir kaç dakika içerisinde üzeri kapanabiliyor. 
 • Arya Park: Havuz başı için uygun fiyatlı bir mekan. Gidip görmedim ancak İstasyon ile aynı işletmeye bağlı olduklarından deneyimli bir kadroya sahip olduklarını söyleyebilirim.
 • Heybeli Restaurant: Mudanya Yolu. Kapalı alanı 600 kişi, bahçe ise 1000 kişi kapasiteli. Kokteyl menüsü uygulanabiliyor.
 • Nazende Garden: Yalova yolu, kimlik mağazası arkası. Belki kışın gördüğümüz için, sitesindeki fotograflardan sonra, bana çok garip geldiğini söyleyebilirim. Ayrıca havanın bozması durumunda yapılabilecek bir ihtimal bulunmamakta.
 • Elite Park :(Mudanya yolu) Gittiğimizde zar zor görüşebileceğimiz birini bulduk, oda ne bahçeyi gösterebilecek ne de fiyat hatta mekanın kaç kişi aldığını söyleyecek yetkisi olmadığını belirtti. Doğrusu bu durum bize çok garip geldi. Fiyat konusunu anlayabilirim ama orada bulunan kişinin en azından oraya kadar gelmiş olan müşteriye düğün yapılan mekanı gösterip, kişi sayısını belirtmesi gerektiğini inanıyorum. Gittiğimiz saat diliminin mesai saatleri içinde olmasından dolayı da ilk karşılaştığımız muameleyi yeterli görerek, tekrar uğramadık.
 • İstasyon: Acemler. Daha önce katıldığım düğünlerden de gördüğüm kadarıyla başarılı işler yapıyorlar. Şehir içinde kır düğünü yapmak isteyenler için düşünülebilecek bir yer. Uygun fiyat uyguladıkları için de yer bulmak zor oluyor. Düğün düşünmeyenler için gündüzleri bahçede nikah töreni de yapıyorlarmış. Bahçe 800 kişiye kadar alabiliyor. Nikah için farklı kişi sayısı vermişlerdi ancak hatırlayamadım.
 • Bey Konağı: Botanik park. 700 kişi kapasiteli. Haftasonları yalnızca yemekli organizasyonlar için uygun.
 • Zas Teras ve Salon: Küçük Sanayi Civarı. 
 • Akarsu Restaurant: Kültürpark göl kenarı: Bahçesi 1500, kapalı alan 600 kişi kapasiteli.
 • Rumeli kır düğünü
 • Beceren(Botanik Park)
 • Selçuk Restaurant (kültürpark) 150 kişilik
 • Montania Otel (mudanya)
 • Seke Kır Bahçesi (Buttim)
 • Sukay Park
 • Havuzlu konak
 • Salon Karlıtepe
Tabii ki bunlar dışında da bir çok mekan bulmak mümkün.Bir çok yer haftasonları yalnızca yemekkli düğün yapma tarftarı olduğundan ve bunu internet üzerinden öğrenebildiğim için listemde olmayabilirler. Bunun dışında normalde bakmayı düşünüp, forumlarda hakkında olumsuz çok fazla yazı olan mekanlara da bakmayı tercih etmedim. Bu mekanlardan bazılarını forumlarda yapılan olumsuz eleştirilere bazen kendi isimleri altında bazen farklı isimlerle cevap verdiklerini gördüm. Bazıları yapıcı cevaplar yazarken, bazıları olumsuz eleştiri yapan kişileri hedef tahtası haline getirmiş hatta kimliklerini bile afişe etmişti. Bu noktada beni etkileyen yapılan eleştiriler değil, firmanın tavrı oldu doğrusu.

Ben bütün bunları göz önünde bulundurarak, burada yazdığım bir çok salonu gezerek, uygun tarihleri değerlendirip bir salon tuttum sonunda. Umarım verdiğim bilgiler başkalarına da faydalı olur. Umarım istediğiniz yerde istediğiniz gibi bir düğün gerçekleştirebilirsiniz :)

Şimdi sıra geldi kına mekanını belirlemeye ve nişan hazırlıklarını yapmaya =)

15 yorum:

 1. Ne çok mekan varmış Bursa`da!
  Bu arada ben de Bursa`dayım:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bunlar yalnızca benim dikkatimi çekenler, o kadar çok yer varmış ki ben de çok şaşırdım...

   Sil
  2. hangi salonu tuttun canım ?

   Sil
  3. Çalışkan Salonu tuttuk canım

   Sil
 2. Arya parkı kesinlikle tavsiye etmiyorum, 1 ay önce düğünüm oldu rezil ettiler düğünümüzü, düğüne 1,5 saat kala gittiğimizde ortada hiçbir hazırlık olmadığını görünce şok geçirdik , organizasyon sıfır , yağmuru önlemek için mezbaha gibi mavi çuvalımsı birşey ile tente yapmaya çalışmışlar, giriş yaparken bile kafamız değe değe geçtik , gelin odasında prizler açık ,lambayı açmak için düğme bile yok , birde 5000 liraya yakın para verdik , üstüne üstlük sahibi denen kişinin hizmet sektörüyle alakası yok ama havasından geçilmiyor , konuşma tarzı , kibarlıkla alakası yok , orada yapacağıma düğün salonunda yapsam kat kat şık olurdu ,çok pişmanım, resimlerde beyaz tahta sandalye kullanmışlar gittiğimizde plastik beyaz sandalye vardı , masa üstüne çiçek istemiştik , gittiğimizde koca koca avizeler vardı , tek kelimeyle rezaletti, kesinlikle ve kesinlikle tavsiye etmiyorum, paranıza , kendinize yazık. Böyle bir işletme ancak bu kadar kötü işletilebilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaşadığınız olumsuz deneyime çok üzüldüm. İnsan o kadar özel bir günde her şeyin kusursuz olmasını istiyor ve en ufak bir aksilik bile canını çok sıkıyor.Bu tip sektörlerdeki en büyük sıkıntı işletmelerin tamamen maliyet hesabıyla işe girişip deneyim ve bilgiden uzak olmaları. Size de ne yazık ki o tip bir işletme denk gelmiş...

   Sil
  2. Evet Çok yazık 4500_tl para ödedik birde ,

   Sil
 3. merhaba siteye gezinirken denk geldim ve ilgimi çekerek okumaya devam ettim :) bizimde kısmetse düğünümüz 2015 ekimde olacak salon bakıyoruz. yazınız gerçekten çok işime yaradı bir çok detayını bilmediğim yer hakkında fikir sahibi oldum diyebilirim çalışkanı bizde düşündük bi yakınımızın düğünü orda oldu. fiyat almaya gidicez ama çok pahalı diyorlar orası için siz kaça tuttunuz kolaylık sağlıyorlarmı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, yazdıklarımın işinize yaramasına sevindim. Biz 2012'de evlendik, bu yüzden de salonun şimdiki fiyatıyla ilgili bir fikrim yok ama o dönemde söyledikleri fiyattan düşmemişlerdi. Haftasonu ve haftaiçi arasında çok fiyat farkediyor, bilginiz olsun. Umarım herşey istedğinizden de güzel olur :)

   Sil
 4. Merhabalar sitenizi çok güzel buldum emeğinize sağlık

  YanıtlaSil
 5. Başarılarınızın devamını diliyorum. Emeğinize sağlık ..

  YanıtlaSil
 6. konya düğün salonu olarak başarılarınızın ve bu güzel paylaşımlarınızın devamını diliyorum .

  YanıtlaSil
 7. Çok yararlı bilgiler olmuş teşekkürler, fakat Sarper düğün salonu nasıl unuttunuz :) benim kuzenlerinin felan düğünleri nişanları hep orada oldu.kendimin de nişanı orada olacak.benim için direksiz olması çok önemli, bide iyi bir organizasyon. Bunların hepsi de Sarper düğün salonun da var.şimdi kına için salon bakıyorum fakat bulamıyorum hem merkez olsun,hem direksiz olsun hem de çok büyük olmasın istiyorum, böyle bir salon var mı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sarper düğün salonunu çok daha sonra öğrendim. :) Nasıl olduysa hiç denk gelip orada bir düğüne gitmemişim, duymamışım da. Merkezde çok da bakmamış olabiliriz biz salonlara.. Umarım herşey istediğiniz gibi olur.

   Sil
 8. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...